Jdi na obsah Jdi na menu

Jednoleté květiny obecně

Jednoleté rostliny, nazývané také jednoletky nebo letničky jsou rostliny pro jediný vegetační cyklus. V jednom vegetačním obdobím vyklíčí, vyrostou, vykvetou a přinesou plody se semeny pro další sadbu. Po tomto cyklu letničky odumírají a my je likvidujeme z truhlíků, okrasných nádob a záhonů. 

letnicky.jpg

Vybrat si můžete z nepřeberného množství letniček. Od těch, které jsou náročné na sluníčko až přes ty, které se spokojí s polostínem. Vyjmenovat všechny letničky by bylo jistě velmi složité, ale i přesto jsme jich několik vyjmenovali v rubrice "Druhy truhlíkových letniček", což by vám mohlo pomoci ve výběru správného druhu. Nezapomeňte vybírat podle podmínek, které můžete rostlinám nabídnout. Někomu roste lépe kejlířka, jinému slunovky.

letnicka---vitalka.jpg

Letničky mají obvykle poměrně vysoké nároky na půdu a kromě toho jsou poměrně náročné na intenzitu světla, vyžívu i zálivku. Nicméně i přesto se těší obrovské oblibě a nechybí snad v žádné zahradě. Za bohatou zálivku odmění pěstitele bohatým a pestrým květenstvím. Letničky se sadí od konce dubna do poloviny května a ze záplavy barevných květin se můžete těšit až do podzimu.

ostruhatka.jpg

Po výsadbě udržujte letničkové záhony bez plevelů a okopávejte. Okopávání je ale třeba dělat velmi opatrně – rostliny většinou zakoření mělce a poškození snáší velmi špatně. Nezapomínejte letničky během růstu pravidelně přihnojovat plným hnojivem pro kvetoucí rostliny a kontrolovat hlavně nezvané návštěvníky: slimáci a plži dokáží rostliny zdatně zlikvidovat - a to až ke kořínkům! Pozor na to!
Nepříznivé zimní období přečkávají nejčastěji semena, někdy i výtrusy. Může se stát, že jednoletky přežijí do dalšího roku, a to pouze v případě, že v daném vegetačním období již nestihnou vyplodit. 

plamenka---phlox-drummondii.jpg

Ke známým jednoletým rostlinám patří například některé druhy obilí. K jednoletým rostlinám patří rostliny s velmi krátkou vegetační dobou - tzv. efemery (například osívka jarní). Z kulturních rostlin k jednoletkám patří i balzamína (natýkavka), pelargonie a ze zemědělských plodin salát, hrách, slunečnice, kukuřice setá,  vodní meloun či fazol.

kukurice-seta.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář