Jdi na obsah Jdi na menu

Zástupci truhlíkových letniček

Truhlíkových letniček je velká hromada a vyjmenovat všechny by šlo jen velmi s těží. Proto jsme pro vás připravili 8 nejoblíbenějších letniček.  

Petúnie s velkým převisem - typ "surfínie" (Petunia x hybrida)
Petúnie je jednou z nejatraktivnějších balkonových květin. Dosahuje neuvěřitelné šíře v rozmanitosti vzorů, barev i velikostí květů. Při správné péči dokáže vytvořit fantastické květinové vodopády. Tyto vodopády květů surfínií nikdy nezklamou a v kombinaci s ostatními druhy bude jejich krása ještě zajímavější. 
K tomu, aby Petúnie letos ozdobila vaši zahradu Vám postačí, když si nakoupíte sazečky. Příští rok si je však můžete vypěstovat ze semínek, což dříve nebylo možné. Semenem množené rostlinky stoprocentně netrpí chlorózami z nedostatku železa, jsou bez viróz a vynikají bujným růstem a bohatým kvetením.

petunie-s-velkym-previsem.jpg

Vitálka (Sanvitalia procumbens)
Vitálka, nazývaná také Aztécké zlato, je nízká  letnička, která dokáže díky svým barevným květům rozzářit každou nádobu či truhlík. Neroste příliš do výšky, za to se ale nádherně rozrůstá do šířky.  
Hustě větvené stonky jsou jemně plstnaté. Listy jsou drobné, vejčité a společně skvěty, které mohou připomínat kvítky slunečnice, tvoří bohaté polštáře, které půvabně přepadávají přes nádobu. Květy jsou samočisticí. To znamená, že se nemusí po odkvětu zbavovat suchých květů. Korunní plátky po odkvětu neopadávají, ale na květu zaschnou a nedrobí díky tomu na balkon. Velmi atraktivně vypadají v okenních truhlíkách nebo závěsných nádobách. Kromě toho tato letnička vynikne i v letničkovém či trvalkovém záhoně. Přelití nebo opomenutá zálivka rostlině nevadí - jak už sám název napovídá, je to přece "Vitálka". 

vitalka.jpg

Sutera - bacopa (Sutera cordata)
Tato zářívá Bakopa patří mezi letničku, která nejlépe vynikne v závěsné nádobě, košíku nebo truhlíku. Dlouhé výhony s drobnými, neustále kvetoucími bílými kvítky elegantně přepadávají přes okraj.  Tyto drobné bílé kvítky sami opadávají, čímž se rostlina sama čistí a odkvetlé květy nemusíme odebírat. Plodem je tobolka. Listy Bakopy jsou drobné, vejčité, jemně zubovité a mají světle zelenou barvu. Listy posévají stonky tak, že tvoří hustý zelený koberec posetý něžnými hvězdicovitými květy vyrůstají z listového paždí. 
Pěstování Sutery je jednoduché, ale dodržujte jednu zásadu - nikdy nenechávejte substrát úplně vyschnout. Sutera není náročná ani na přezimování. Přezimovat může obdobně jako třeba muškáty, na světlém a chladném místě. Rostliny však po přezimování nebývají v takové kondici, jako nově zakoupené sazenice. Snadno se množí řízkováním. 

sutera-bacopa.jpg

Tymofila (Thymophila tenuiloba)
Tato nežná "sluníčka" pocházejí ze severního Mexika a prérií Texasu. ListyTymofily jsou jemně stříhané a příjemně voní po citrónu. Je vhodná na balkóny, do truhlíků a jiných vegetačních nádob. Vysadíte-li ji na okraj truhlíku, přepadá Tymofilapřes jeho okraj a stále znovu a znovu kvete jasně žlutými kvítky podobnými sedmikráskám. Výborně se kombinuje s jinými žlutě a modře kvetoucími rostlinami -všelicha, lobelka, nestařec, vitálka. Důležité je slunné stanoviště a propustnou půdu s vyšším obsahem vápna. Občasné proschnutí substrátu jí nevadí. Dbejte spíše na přemokření, které Tymofile vůbec nesvědčí a mohlo by ji zahubit. 

thymophila-tenuiloba.jpg

Ostruhatka (Diascia barberae)
Ostruhatka je kompaktní letnička nižšího vzrůstu. Jemné výhony ostruhatky jsou obsypané dlouhotrvajícími růžovými kvítky.  Tyto něžné kvítky jsou podobné hledíkům. Květ má ve své zadní části dvě ostruhy, které jsou naplněné vonným olejem. Kvete od konce června až do zámrazu. Ideálním stanovištěm pro ostruhatku je prosluněné místo, ale ve velmi horkém období ocení i polostín. Vyžaduje také dostatečné proudění vzduchu a propustnou půdu. Skvěle vyniká v závěsných mísách a truhlíkách, ale také v záhonech v kompozici s jinými druhy letniček.

 diascia-barberae.jpg

 

 

Plaménka (Phlox drummondii)
Nejspíše jste zvyklí Plaménku vídat spíše na zahrádkách. Ale co takhle zkusit ji pěstovat i v truhlíku? Určitě Vás nezklame!  Neúnavně kvete po celé léto, nabízí širokou škálu barev a proto se výborně kombinuje s jinými druhy. Uprostřed truhlíku roste vzpřímeně, vysazena k jeho okraji zase ladně přepadá 

 

Tato krásná letnička může v některých odrůdách měřit až 130 cm. Ale jsou i nízké plaménky. Plaménka pochází ze Severní Ameriky. Původní druh roste na výživných naplavených půdách na okraji křovin. U původního druhu jsou květy karmínově růžové až fialově červené. U kulturních odrůd jsou bílé, lososově růžové, ohnivě červené nebo modravě fialové. 

Existuje mnoho odrůd, mezi nimi jsou například: 

Plaménka latnatá (Phlox paniculata) -  Tato odrůda patří k nejznámějším, může dosahovat výšky až 130 cm. Barevná škála květů se pohybuje od bílé, přes růžovou, fialovou, karmínovou až po lososově růžové tóny.

Plaménka širokolistá (Phlox amplifolia) - Vzhledem jsou podobné plaménkám latnatým, ale barevně jsou chudší - vyskytují se jen bílé a růžové odrůdy a chybí jim jemná vůně květů.

Plaménka rozkladitá (Phlox divaricata) - Nízká odrůda plaménky a kvete už v dubnu.

Plaménka výběžkatá (Phlox stolonifera) - Kvete v květnu

plamenka.jpg

 

Slunečnice Pacino (Helianthus annuus)
Slunečnice Pacino nebo také Hrnková slunečnice, je první mini slunečnice do nádob.Pacino má přirozeně zakrslý růst s výškou okolo 30-40 cm a dlouhou dobu kvetení. To jsou skvělé předpoklady pro ideální rostlinu pro osazování zahradních truhlíků a mís. Skvěle vynikne ve žlutomodré kombinaci s převislou vitálkou, drobnokvětými aksamitníky, modrou všelichou nebo nízkým modrým nestařcem. Nároky jsou podobné, jako u jiných odrůd slunečnic.

 slunecnice-pacino.jpg

Vějířovka (Scavola aemula)
Neobvyklá vějířovka je mezi lidmi stále více a více oblíbená. Důvody jsou prosté - Díky jejím dužnatým listům, které zadržují vláhu, může celá rostlina dobře přečkat i krátké období bez zálivky a její kořenový bal vyschne bez následků. A druhým důvodem je, že je rostlina samočistící, takže nemusíte čistit odkvetlé listy. 
Vějířovka není náročná ani na zálivku, stačí ji zalévat jenom středně, nejlépe měkkou nebo alespoň odstátou vodou. Vějířovka nesnáší přemokření kořenů. Přihnojování je potřeba jednou týdně.
Netradiční květy mají pět korunních plátků uspořádaných do "vějířku" na jedné straně květu. Od toho odvozený název Vějířovka. V truhlíku jsou nejhezčí kombinace s bílými, žlutými i fialovými letničkami.

vejirovka.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář